Psychologia dla dietetyki



W związkach człowieka z jedzeniem jest wiele sprzeczności. Z jednej strony wydaje się, że to przecież my decydujemy, co pojawi się w naszym menu, z drugiej jednak często ktoś przyznaje, że to jedzenie nim rządzi. Nie ma jednak przypadku w tym, co lubimy, a czego nie lubimy jeść. Wpływa na to wiele czynników, których często nawet nie jesteśmy świadomi i dopóki tak jest, trudno nam to zmienić.
Wystarczy, że jakaś potrawa przywołuje wspomnienie dzieciństwa, byśmy chętnie po nią sięgali w stresujących momentach życia. Co innego wybieramy do zjedzenia sami, a co innego w towarzystwie znajomych. Mało tego, kiedy jemy ze znajomymi, często zupełnie nieświadomie pochłaniamy więcej, chociaż są i takie sytuacje, w których bardziej kontrolujemy ilości (szczególnie kiedy jesteśmy kobietą w towarzystwie mężczyzn). To dlatego, że jedzenie poza zaspokajaniem głodu pełni też funkcję, nazwijmy to, towarzyską. Pozwala stworzyć sympatyczne tło dla egzystencjalnych dysput w gronie szanownych i tak dalej. Jedzenie może występować w funkcji zamiennika (coś nam zastępuje) i to by wyjaśniało, skąd wzięło się stwierdzenie, że czekolada jest lepsza od seksu. Dla niektórych czekolada bywa niezłym wstępem do seksu, zwłaszcza odpowiednio podana. Zawartość lodówki to świetna odskocznia od nudnych obowiązków, takich jak pisanie artykułu na bloga, ale też pozornie nieinwazyjna metoda walki z Weltschmerzem i stanami pochodnymi. To, co jemy, może być komunikatem dla innych ludzi (np. „jadam wegańsko i bezglutenowo, i ogólnie jestem w porządku”). To, że jemy lub NIE jemy – tym bardziej. Niestety, odmowa jedzenia miewa drugie dno, które warto zbadać ze specjalistą, ponieważ może być (nie)pierwszym sygnałem zaburzeń odżywiania. Może się okazać, że mamy dość trudną relację z własnym ciałem.
Także reklama i propaganda żywieniowa („powszechnie znane” fakty na temat odżywiania, które pojawiają się nie wiadomo skąd i dlaczego, ale zdobywają ogromną popularność) wpływają na nasze preferencje, choćbyśmy się bronili rękami i nogami. Czasem spożyciem kieruje tylko smak, a czasem większa ideologia – jak w przypadku wegetarian czy wegan – przede wszystkim jednak jesteśmy uwikłani w kulturę. Pewne produkty wypada jeść w określonym czasie, a inne nie. I dopóki chcemy być akceptowanymi członkami grupy, nie bojkotujemy ostentacyjnie niedzielnego rosołku, wigilijnego barszczu czy innej szczególnie ważnej dla tej grupy potrawy.
Różnimy się także skłonnością do próbowania nowości – czy to w kuchni, czy w innych sferach życia, w różnym stopniu też poszukujemy wiedzy na temat właściwości jedzenia. Jednych interesuje to bardzo, innych wcale, a wszyscy mają podobny mętlik w głowie, jeśli korzystają głównie z internetu w swoich poszukiwaniach.
Niby tysiące istniejących diet są dla wszystkich, ale ich założenia sobie przeczą – jedni każą liczyć kalorie i je ograniczać, inni – jeść tylko zielone, jeszcze inni – jeść wszystko w niedzielę i święta, ale na co dzień nic. Czemu wszyscy nie jesteśmy nieśmiertelni, skoro tyle mądrości jest dostępne w księgarniach i mediach? Ludzie, którzy już odpowiedzieli sobie na to pytanie, piszą teraz książki o tym, jak nie być na dietach. Dlatego, że wszystkie diety są skazane na niepowodzenie, bo na dłuższą metę po prostu nam się nie chce ich trzymać. Chociaż nie każdy z autorów ma blade pojęcie o wpływie żywienia na człowieka w całej okazałości, większość z nich przemyca słuszne skądinąd hasło, że dla każdego droga jest inna i prowadzi ona nie przez diety z doskoku, tylko przez stałą zmianę podejścia do odżywiania.
Czemu miałoby tak być? Właśnie dlatego, że istnieją różne sytuacje opisane powyżej i w efekcie wybór pożywienia rzadko jest racjonalny. Jeśli na to jeszcze nałożymy genetyczny spadek po przodkach (raczej bezpośrednich niż tych, od których dzielą nas tysiące lat) oraz środowisko, w którym żyjemy, możemy się całkiem poważnie rozchorować. W tym samym czasie ktoś inny, jedząc to samo, będzie się miał zupełnie dobrze.
Zatem jeśli, z różnych przyczyn, los lub inna siła sprawcza pchnie nas ku diecie, trzymanie się jadłospisu stworzonego dla koleżanki nie jest dobrym rozwiązaniem. Ona jest zupełnie inną osobą – biologicznie i psychicznie. Ważne, by wiedzieć, co dokładnie chcemy osiągnąć przez tę zmianę. Co to znaczy i po co jest przydatne: schudnąć, być szczęśliwszym, być zdrowym? Każdy odpowie inaczej i to jest w porządku. Psychologia ma być pomocna w zrozumieniu tego, co nas motywuje do zmiany i tego, co nam przeszkadza w jej realizacji (niewielka część tej listy znajduje się powyżej). Wiedza psychologiczna jest też niesłychanie przydatna w radzeniu sobie z odstępstwami od diety, które mają prawo się wydarzyć i skrzętnie z tego korzystają. Pozwala np. nauczyć się rozpoznawania sytuacji ryzykownych dla osoby na diecie. Promuje patrzenie na żywność nie jak na wroga, którego trzeba unicestwić po pierwszej lepszej zaczepce, a jak na... żywność. Przede wszystkim taką, która odżywia, a dopiero potem taką, przy której rozmowy egzystencjalne lepiej się kleją.
Można się odchudzać przed Sylwestrem, ale można też zmienić nawyki, żeby nie musieć się odchudzać. Wybór jest pozornie łatwy, wykonanie czaso- i pracochłonne, ale skuteczne, jeśli znajdziemy na nie swój własny sposób. Z uwzględnieniem własnych preferencji, doświadczeń, odczuć, obaw, itp. Po to jest nutripsychologia. Więcej w blogu.